Powrót do – MODYFIKACJI I SKOJARZEŃ – na śpiewająco.
– W murowanej piwnicy… wilgoć tańcuje.
– Przybyli ułani pod okienko… Okno zakratowane.
– Jesteśmy na wczasach… Biuro Podróży w upadłości.
Powrót do – MODYFIKACJI I SKOJARZEŃ – na śpiewająco.
– W murowanej piwnicy… wilgoć tańcuje.
– Przybyli ułani pod okienko… Okno zakratowane.
– Jesteśmy na wczasach… Biuro Podróży w upadłości.
PANIKA
POTOPEM SYGNOWANA
Niezatapialne powroty
końców Świata
Nieustępliwe przypływy
Miłości
Na pokładzie arki
NOWEGO
w krnąbrnej ciżbie
zwierzęcych pomruków
rozpychając się łokciami zwątpień
z balastem migreny fałszywych doznań
płyniemy w objęcia tęczy raf koralowych
– nieodżałowaniem błękitu
podeptanego parasola
CZAS OGRODEM ZNACZONY
Wiśnie
jabłonie
grusze
lawiną kwiatów zasypane
Sasanki
żonkile
tulipany
w modlitwie kwiatów ocalenia
Nie odchodź daleko
Wracaj jak najprędzej
Płatkami kwiatów
niesionych wiatrem
dojrzałością owoców
– tak szybko przemijam
Pierwsze co uderzyło mnie po oczach, to fakt, iż do konkursu nie zgłosił się żaden przedstawiciel płci męskiej. Powyższe „zjawisko”, zostało odnotowane po raz pierwszy i zaistniało właśnie teraz, podczas VIII edycji Konkursu – MŁODE PIÓRA.
Poziom utworów prezentowanych przez uczestniczki, zarówno w kategorii prozy jak również poezji, został /zupełnie słusznie/- wysoko oceniony.
W kategorii – proza, zwyciężyło opowiadanie – „Nocny spacer po Poznaniu” – autorstwa Barbary Sowińskiej.
Wyróżnienia: Agnieszka Bucher, Julia Hajncz i Michalina Pohl.
Za piękne wiersze, laur przypadł Kindze Kasprzyk, natomiast wyróżnienia przyznano: Paulinie Kwiecińskiej i Oliwi Nowickiej.
Zdarzało się, iż niektóre uczestniczki Konkursu, prezentowały swoje utwory prozatorskie, jak również poezję. Tak było m.innymi z Agnieszką Buchert, którą po bardzo sympatycznej dyskusji w ramach mini – warsztatów literackich, nagrodziłem swoją książką poetycką pt. „77 MGNIEŃ SŁOWA” – za Jej wiersze dotykające przeżywania wzlotów i upadków, duchowych rozterek, szukające stabilnej płaszczyzny nadziei.
Zwycięzcom i wyróżnionym – serdecznie gratuluję, przyłączając się do gratulacji organizatora i prowadzącego Konkurs – Jerzego Grupińskiego, który z wielką satysfakcją wręczał nagrody.
Cóż? Do zobaczenia za rok, na IX edycji – MŁODYCH PIÓR.
Może „dziewiątka” przywoła do Konkursu młodych literatów, gdyż nie wierzę, że młodzież męska porzuciła: pióra, długopisy, ołówki, kredki, o klawiaturze komputera – nie wspomnę.
Sądzę, iż najlepszy czas, to czas przedświąteczny. Żyjemy oczekiwaniem. Czekamy – długo. Panie krzątają się do utraty tchu. Same święta – szybko miną i na nowo trzeba będzie pogodzić się z szarością codziennego dnia, z uwzględnieniem dalszej krzątaniny Pań.
Stąd niniejsza fraszka:
PODZIAŁ RÓL
Nie tylko na Wielkanoc tak się dzieje…
Kura z mozołem znosi jajka,
kogut – czasami zapieje.
Wesołych świątecznych dni, pełnych: zdrowia, radości, budujących refleksji i wszystkiego co pięknem jest i pięknem pozostanie!
W dniu dzisiejszym, o godzinie 18 – tej, w Klubie Literacki, „DĄBRÓWKA” – fantastyczna impreza
– VIII Konkurs „MŁODYCH PIÓR”.
W konkursowe szranki staną młodzi twórcy, uczniowie szkół ponadpodstawowych, autorzy wierszy, utworów prozatorskich, którzy w obecności nauczycieli – opiekunów, zaprezentują jurorom i publiczności swoje utwory.
Imprezę, jak co roku, prowadzi wielki przyjaciel młodzieży, poeta, krytyk literacki, aktywny animator kultury – Jerzy Grupiński.
Nagrodzone prace, zostaną opublikowane w lokalnej prasie. Z wielką przyjemnością wręczę swoją książkę – „77 MGNIEŃ SŁOWA” – młodemu poecie, który zaskoczy mnie osobiście swoim Słowem. Formuła nagradzania twórcy przez słuchaczy, jest stosowana od wielu lat, w tym nobilitującym młodych poetów i prozaików Konkursie.
Do zobaczenia o godzinie 18 – tej w Dąbrówce.
Uczestnikom życzę sukcesów, słuchaczom – wspaniałych przeżyć!
Czwartkowy wieczór, 10-kwietnia br,
– Sala Czerwona Pałacu Działyńskich w Poznaniu.
Wielka gala wręczenia certyfikatów – ” NAJLEPSZY W POLSCE”, STATUETEK HIPOLITA CEGIELSKIEGO, MEDALI – MŁODY POZYTYWISTA. Ta wspaniała uroczystość, ukoronowanie pracy Kapituły Towarzystwa im. HIPOLITA CEGIELSKIEGO, przeszło do historii. Wyróżnienia odebrali najlepsi z najlepszych w Polsce, działający na różnych niwach aktywności gospodarczej i kulturalnej.
Osobiście gratulowałem medalu LABOR OMNIA VINCI – Kazimierzowi Rafalikowi, wspaniałemu rzeźbiarzowi, fotografikowi i publicyście, racząc Go – /oprócz białej róży/ -swoim wierszem:
TO TWOJA ZASŁUGA
– KAZIMIERZU
„Kobiety lubią brąz” …
Prawda wyśpiewana,
dawno temu odkryta.
Dziś – piękno kobiet
w brązie uwięzione,
ręką rzeźbiarza
– Kazia Rafalika.
Wspaniałą uroczystość, uświetnił występ Zespółu Pieśni i Tańca – ŁANY – z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który w roku bieżącym obchodzi jubileusz 40 – lecia istnienia, obdarowany również przez Kapitułę, pięknym wyróżnieniem – Statuetką Hipolita Cegielskiego.
NA PRZEŁAJ
DO LATA
Na granicy powrotu zieleni
nad przepaścią wiosennej nocy
przyczajony spojrzeniem oddechu
prowokuję światło
Zakwita złotym ciepłem twych dłoni
różowym echem wyznania
kaskadami kwiatów brzoskwini
Wrota doznań na oścież otwarte
nienasyceniem
owoców jutra
Sobota – piątego marca, zasiadam jako juror i oceniam uczestników Konkursu Recytatorskiego, w Gimnazjum przy ulicy Kanclerskiej w Poznaniu.
Recytatorskie wzmagania, oscylowały wokół tematu: – OJCZYZNA.
Piękne wiersze – /Norwid, Konopnicka, Szymborska, Broniewski, Baczyński – itd./ – wielu młodych, utalentowanych wykonawców.
Najlepsi – przejdą do finałowych zmagań, gdzie rozstrzygnie się bój o zwycięstwo w Konkursie.
Między pracą w ogrodzie, doglądaniem moich piesków i pisaniem wierszy, czytam i analizuję – Rzecz o Hipolicie Cegielskim, w 200 rocznicę urodzin.
Książka wydana przez ZLP Oddz. Poznań – Seria Wydawnicza LIBRA nr 55 -w 2013 roku – ROKU HIPOLITA CEGIELSKIEGO.
Publikacja na wskroś ciekawa, zawierająca interesujące komentarze, wiersze poetów zrzeszonych w ZLP Oddział Poznań, została opatrzona tytułem :
” A NIE MIERZYŁEŚ ZAMIARÓW NA SIŁY”.
Postaram się wrócić do tego zdarzenia. Może pokuszę się o napisanie recenzji – chociaż trochę niezręcznie, gdyż wśród wierszy poświęconych Hipolitowi Cegielskiemu, znalazł się również mój wiersz, napisany ku chwale tego wielkiego Polaka – patrioty, społecznika, przemysłowca, humanisty, bojownika o polskość. Długo jeszcze można wymieniać zasługi bohatera, jednak jedno jest pewne – Wielkopolanie, mają szczególne prawo do dumy z każdej karty księgi napisanej życiem Hipolita Cegielskiego.
Wydana książka pozwala zapoznać – szczególnie młodego czytelnika z dokonaniami wielkiego Polaka, zdecydowanie poszerzyć horyzont informacji poza fabrykę nazwaną Jego imieniem. Dla wielu czytelników, Hipolit Cegielski zostanie odkryty na nowo, zjawi się w zupełnie innym świetle, może nawet w blasku, który oślepi.
PRAGNIENIA
RÓŻNO – RAKIEM
Nieboskłon
w tonacji spłakanego mroku twarzy
Mokną spadające gwiazdy
zniewolone parasolami życzeń
Orzeł
władca nieba
skulony w gnieździe
oczekiwaniem suszy brzasku
Zmokłe kury
w apogeum pragnień
nieprzemakalności kaczych piór