RSS
 

TERESA JANUCHTA- KOBIETA LITERACKĄ PASJĄ PORAŻONA

18 czerwiec

Wczorajszy dzień, w siedzibie Związku Literatów Polskich- Oddział Poznań, wieczorową porą – znalazł swoje ukoronowanie  spotkaniem z

–  Teresą Januchtą.

Wiersze, proza -/ ta dla dojrzałych i ta dla najmłodszych/, wypełniły po brzegi czas spotkania. Liczne grono przybyłych na spotkanie osób,  miało przyjemność poznać ciekawe fakty z życia bohaterki spotkania, dotknąć tematów, które wtedy i dziś nurtują pisarkę. Wiersze z różnych okresów, wygłaszali na ochotnika zebrani w kameralnej sali ZLP, uczestnicy spotkania. Piękne wiersze, dojrzała literacko proza, tak najkrócej można zdefiniować twórczość Teresy Januchty. W dyskusji zabrałem głos, wypowiadając się na temat stwierdzenia poetki, iż w chwili obecnej – wiersz wymyka się Jej spod pióra, następuje ewidentne przechylenie w kierunku prozy. Każdy nowy wiersz, budzi Jej niedosyt, stara się go w ramach pracy nad utworem -/co jest oczywiste/ – modyfikować.   Moją wypowiedź w tej kwestii można zamknąć w stwierdzeniu :

Tereso!  Od samego początku, poprzeczkę poezji zawiesiłaś wysoko. Teraz – spokojnie pokonasz każdą wysokość wiersza, bo to Twoja poezja, Twoje wtedy i dziś przeżywanie piękna. 

Spotkanie prowadził poeta, wspaniały gitarzysta – Krzysztof Galas, któremu cześć i chwała za delikatną  pryncypialność pozwalającą wkraczać w filcowych kapciach do kuchni poezji Teresy, by później w mocnych, podkutych trzewikach, nie bacząc na połysk parkietu, wędrować po jej salonach.

Wiem, że za porysowany parkiet poezji – Teresa Januchta kary nam nie wymierzy. To przecież jednoznaczny fakt, ciągłych, natarczywych odwiedzin Jej wiersza, przed którym chylimy czoła, butów nie zdejmując.

 
 

Zostaw odpowiedź