RSS
 

TAK BYŁO – SENTYMENTALNIE RZECZYWISTE

19 lt.

Spotkanie z Krzysztofem Galasem

w  ZLP-Oddział Poznań, zapadło w pamięć przeżywaniem dramatu człowieka, który w dzieciństwie  bezpowrotnie traci wzrok,  jednak poprzez sportową rywalizację -/ wiele medali mistrza Polski w pływaniu, sukcesy na arenie międzynarodowej/ – następnie spełnioną miłość do pięknej kobiety, której piękna nigdy nie było mu dane wzrokiem zarejestrować sprawiły, iż mimo tragedii, potrafił stawić czoła wszelkim przeciwnościom okrutnego losu, postrzegać świat przez lunetę nadziei.

Krzysztof Galas – poeta, bard, który za sprawą gitary / drugi instrument po człowieku/ –   nie musi być prowadzony za rękę. Nie musi używać białej laski!  Jego świat-  „widziany” i wyśpiewany za kurtyny mroku,  jest bardziej upstrzony kolorami, nasycony nutami piękna,  niż świat postrzegany zdrowymi zmysłami człowieka,  przeciętnego zjadacza chleba,  który beznamiętnym odbiorem kolorów i piękna akordów natury,  wpisuje się w naszą – widzących i rozróżniających kolory i nuty – rzeczywistość.

O swojej żonie – pisze:

 

Na pocieszenie dano mi niewiastę

Ci którzy widzą mówią że jest piękna

trwa przy mnie noc i dzień

jest moim wzrokiem

siłą

miłością trudną do wyrażenia

talizmanem słów

W innym wierszu, poeta ” dostrzega” to, czego my widzący- rejestrujący świat w pośpiechu zdarzeń, nie potrafimy dostrzec, zatrzymać, utrwalić własnym przeżywaniem. Może brak nam tej jednej, jedynej chwili refleksji, która w naszym totalnym poszukiwaniu doczesności –  nie ma według nas zasadniczego znaczenia?

 

patrzę z podziwem

na zieloność za oknem

srebrne żaglówki chmur

odpływają w bezładnym szyku

 

słońce w popłochu wydłuża cienie

zaklina świat chłodem wieczoru

 

Niechaj ten chłód wieczoru, tak pięknie wyczuwany  i postrzegany przez poetę – pozostanie w nas ciepłem dobywającym się z wierszy Krzysztofa.  Niechaj pokłady ciągle żywej nadziei, które dzięki spotkaniu z Krzysztofem Galasem zaistniały nową, optymistyczną koncepcją naszego : dziś – jutro,  pozostaną na zawsze wrażliwością  na piękno Słowa, na jego piękna wyśpiewanie!!

 

 

 
 

Zostaw odpowiedź