RSS
 

„ŁAWECZKA LITERACKA” – POŚRÓD BIAŁYCH I FIOLETOWYCH KROKUSÓW

18 marzec

 

Niedzielne popołudnie – i :

– Najpiękniejsze strofy poetów polskich o przyrodzie – 

To przesłanie, towarzyszyło licznie przybyłym do „Botanika” -/mimo pogody „w kratkę”/ –  miłośnikom poezji. Widok białych i fioletowych krokusów na klombach  budzącego się do życia ogrodu, już  podczas spaceru do pawilonu, wprowadzał zasiadających na  „Ławeczce literackiej”  w nastrój spokoju, rozmarzenia; pozwalał odciąć się, oderwać od zimnych, prozaicznych spraw szarej codzienności.

Wiersze: Czesława Miłosza, Jerzego Harasymowicza, Zbigniewa Herbert i Juliana Tuwima, czytała Maria Magdalena Pocgaj.

W tym momencie – czołobitność za wspaniałą inicjatywę poetki, która swą wrażliwością, subtelną, wypieszczoną wręcz nutą postrzegania świata, pragnie konsekwentnie jego piękno uczynić chlebem powszednim.

Ja – najlepiej jak potrafiłem, prezentowałem utwory napisane przez: K.Przerwę Tetmajera, K.I.Gałczyńskiego,  L. Staffa.  Powróciłem również  recytacją do wierszy J.Tuwima.

Biorąc pod uwagę reakcję publiczności – to było fantastyczne spotkanie, pieczętowane przeżywaniem piękna słowa,  pełnego wiosennego wzburzenia tajemnej ciszy budzącej się do życia – przyrody.

Pięknymi –  przyrodniczymi refleksjami, na „Ławeczce literackiej” podzieliła się również  „gospodyni” spod znaku Ogrodu Botanicznego w Poznaniu,  Agata Ożarowska-Nowicka, zajmująca się profesjonalnie edukacją przyrodniczą i amatorsko – profesjonalnie animacją kultury. Za czuwanie nad „Ławeczką” , za serdeczne przyjęcie poetów i miłośników poezji pod dach Botanika – należą się Pani Agacie szczególne podziękowania.

Cieszy fakt wpisania „Ławeczki literackiej” – do kalendarza cyklicznych imprez kulturalnych, sygnowanych  przez  Ogród Botaniczny .

Tu moja refleksja, zapisana czynnym i biernym uczestnictwem w tym przedsięwzięciu :

 

Poezja – to piękno

Piękno – to przyroda

Przeżywając przyrodę przeżywamy poezję

Jeśli nie wierzysz – zawitaj do Botanika

Usiądź  na „Ławeczce literackiej” 

Za chwilę 

– piękno zapiszesz swoim wierszem

 

 
 

Zostaw odpowiedź