RSS
 

TYLE SIĘ ZDARZYŁO – TAK MAŁO CZASU NA OPOWIEŚCI.

07 kwiecień

Sobota – piątego marca, zasiadam jako juror i oceniam uczestników Konkursu Recytatorskiego, w Gimnazjum przy ulicy Kanclerskiej w Poznaniu.

Recytatorskie wzmagania, oscylowały wokół tematu: – OJCZYZNA.

Piękne wiersze – /Norwid, Konopnicka, Szymborska, Broniewski, Baczyński – itd./ – wielu młodych, utalentowanych wykonawców.

Najlepsi – przejdą do finałowych zmagań, gdzie rozstrzygnie się bój o zwycięstwo w Konkursie.

 

 

Między pracą w ogrodzie,  doglądaniem moich piesków i pisaniem wierszy, czytam i analizujęRzecz o Hipolicie Cegielskim, w 200 rocznicę urodzin.

Książka wydana przez ZLP Oddz. Poznań – Seria Wydawnicza LIBRA nr 55 -w 2013 roku – ROKU HIPOLITA CEGIELSKIEGO.

Publikacja na wskroś ciekawa, zawierająca interesujące komentarze, wiersze poetów zrzeszonych w ZLP Oddział Poznań,  została opatrzona tytułem :

” A NIE MIERZYŁEŚ ZAMIARÓW NA SIŁY”.

Postaram się wrócić do tego zdarzenia. Może pokuszę się o napisanie recenzji – chociaż trochę niezręcznie, gdyż wśród wierszy poświęconych Hipolitowi Cegielskiemu, znalazł się również mój wiersz, napisany ku chwale tego wielkiego Polaka  – patrioty, społecznika, przemysłowca, humanisty, bojownika o polskość.  Długo jeszcze można wymieniać zasługi bohatera, jednak jedno jest pewne – Wielkopolanie, mają szczególne prawo do dumy z każdej karty księgi napisanej życiem Hipolita Cegielskiego.

Wydana książka pozwala zapoznać  – szczególnie młodego czytelnika z dokonaniami wielkiego Polaka, zdecydowanie poszerzyć  horyzont  informacji poza fabrykę nazwaną Jego imieniem. Dla wielu czytelników, Hipolit Cegielski zostanie odkryty na nowo, zjawi się w zupełnie innym świetle, może nawet w blasku, który oślepi.  

 

 
komentarze 2

Kategoria: OGÓLNA

 

Zostaw odpowiedź

 

 
 1. barbara

  kwiecień 8, 2014 o godz. 11:49 am

  Witam. Chwała Tobie, że pomimo nawału prac wiosennych masz czas nad zastanowieniem się nad książką o Hipolicie. Faktycznie – książka bardzo cenna, nie tylko dla poznaniaków.Jako współtworzacy ją, możemy być dumni(choć publikujemy po jednym wierszu), że oddaliśmy hołd bardzo ważnemu CZŁOWIEKOWI.Pozdrawiam.

   
  • zygmunt

   kwiecień 9, 2014 o godz. 11:00 am

   Dzięki za dobre słowo! To wzniosła perspektywa – być, pozostać przy Hipolicie Cegielskim swoim wierszem. Pozdrawiam. Do zobaczenia „na Rafaliku”.