RSS
 

EDWARD STACHURA – KONCERT W TVP – 2.

22 lt.

 

Późną, dzisiejszej nocy porą, program drugi polskiej telewizji, emitował koncert – WSZYSTKO JEST POEZJA – poświęcony twórczości EDWARDA  STACHURY.

Wspaniała muzyka skomponowana do utworów poety, wspaniałe aranżacje, wykonawstwo wierszy – pieśni, w pięknej scenografii, gwizdy przejeżdżających białych lokomotyw, błądząca  po torach sylwetka człowieka – ducha, wydobyły z głębin przemijania literackie wartości, które nigdy przeminąć nie powinny, pieczętowały życiowy dramat Twórcy, wpisany w Jego biografię. Dodając do tego grę świateł, choreografię szeleszczącą zwojami papieru z tekstami poety – to wszystko wyniosło spektakl pod niebo przeżywania.

Osobiście, wróciłem wspomnieniem do Aleksandrowa Kujawskiego, gdzie kilka lat temu, w ramach warsztatów literackich, przebywałem w domu – muzeum Edwarda Stachury. Na nowo, w swych ustach poczułem smak gruszki z Jego ogrodu.

Cześć i chwała tym, którzy tak pięknym koncertem przywrócili do życia twórczość poety, prozaika, tłumacza, wskrzesili wspomnienie jakże prostej i jednocześnie skomplikowanej do bólu duszy – osobowości.

 

Edward Stachura, ostatnie strofy wiersza – „JESIEŃ”:

……..

I liście zrywać bez żalu

z uśmiechem ciepłym i smutnym

a mały listek ostatni

zostawić komuś i umrzeć

 

 

 

 

 

 
 

Zostaw odpowiedź