RSS
 

PANTA RHEI

18 styczeń

 

 

CZAS !  Jak wiemy – upływa nieubłaganie. Pojęcie CZASU – proste i jednoznaczne. Zegar, zegarek, bardziej poetycko, np. klepsydra…  Jednak czas – to coś więcej!  To chwila, okres czasu, który mocną liną krępuje wszystkie jego chwile.

CZAS ! Przedmiot odwiecznych sporów filozofów, naukowców – głównie fizykówCzy w zderzeniu z ruchem, przestrzenią zasługuje na umieszczenie na piedestale absolutu ?  Pytaniem tego kalibru, wkraczamy na grunt wiedzy współczesnej. Dotykamy zdarzeń rozgrywających się poza trzema współrzędnymi. Mamy to szczęście spotkać czwartą, docenioną współrzędną – CZASOWĄ.

I tak zupełnie bez naszej zgody,/ jednak- jak sądzę ku naszemu zadowoleniu/ – dopadła nas CZASOPRZESTRZEŃ. To naukowe określenie, doczekało się splendoru wśród poetów, prozaików, a przede wszystkim krytyków literackich, którzy potrafią nim /może z posuchy innych sympatycznych określeń/ -” czarować” czytelnika, wypowiadając się najczęściej sympatycznie o twórczości ocenianego autora. Czasoprzestrzeń – staje się słowem kluczem, który sympatycznie może otworzyć nawet te cholernie skrzypiące drzwi.

Moja refleksja, dotyczy wyłącznie CZASU w odniesieniu do przeżywania chwil dobrych i złych.  Jest nader prozaiczna, zamknięta króciutkim, poetyckim akcentem. Jednak  ten syntetyczny akcent sprowokował rozważania -/ nie odwrotnie!/ – które zostały przytoczone w wyższych partiach tego górskiego masywu.

 

PANTA RHEI

 

Tylko czasu

nie da się zamknąć

w klatce zapominania.

 

 

Czasowo – pozdrawiam!  Liczę na to, iż nieubłagane przemijanie, upływ czasu,  traktować będziemy jako nieodłączny element postrzegania świata w jego nieprzemijającym pięknie. Cóż – czasoprzestrzeń zostawimy sobie w odwodzie, tak na wszelki wypadek.

ZYGMUNT

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Zostaw odpowiedź